Söve Modelleri ve Uygulama Örnekleri

ve Uygulama Örnekleri
Rate this post

Söve Modelleri ve Uygulama Örneklerini sizlere tanıtmaya çalışacağımız bu yazımızda özellikle sövenin kullanım alanlarını, söve fiyatlarını, dekoratif yönünü ve en önemlisi ise yalıtım boyutunu ele almaya çalışacağız. Resim galerimizde ise birbirinden farklı ve güzel modellerde söve uygulamalarını bulabileceksiniz.

Söve Nedir? 

Söve, kısaca pencere ve kapı kenarlarına uygulanan dekoratif profillere verilen ad olmakla birlikte halk arasında tüm dekoratif bina süsleme elemanlarına (kat silmesi, saçak silmesi, çatı silmesi, denizlik profili, köşe profili, kolon, sütun, harpuşta, payanda, kilit taşı v.b.) verilen genel ad olarak da bilinmektedir.

Tarihten bugüne birçok malzemeden söve imalatı yapılmıştır. İnşaat sektöründe yapının özellik ve tasarımına göre en yaygın olarak rağbet gören ahşap söve, taş söve, mermer söve, beton söve (prekast), PVC söve, alçı söve olanları olmuştur. Özellikle dünyada ve Türkiye’de ısı yalıtım sistemlerinin (mantolama sistemleri) gelişmesi bu sistemlerin ihtiyaçlarına daha iyi cevap verecek, bu sistemlerle mükemmel uyum gösterecek söve elemanların ihtiyacını doğurmuştur.

Bu anlamda BİNA Yapı yalıtım ve mantolama sektöründeki 10 yıllık bilgi birikimi ile sektörün ihtiyaçlarını anlayıp, bu ihtiyaçlar doğrultusunda, kendileri de ısı yalıtım malzemeleri olan Ekspande Polistren (EPS) ve Ekstrüde Polistren (XPS) malzemelerin CNC makinalarda işlenmesi ve akrilik esaslı söve sıvası ile kaplanması ile üretilensöve sistemlerini geliştirmiştir.

Söve Fiyatları ? 

Sövelerin fiyatları değişkendir. Kullanacağınız sövenin malzemesine ve boyutuna göre değişmektedir.  4 Cm boyutundaki söveler genellikle M2 birim fiyatı 4.5 Tl civarında iken 9 Cm boyutlu olan sövelerin fiyatı ise 6,5 Tl  civarındadır.

Söve için harcama yapacaksınız evet bu size bir külfet bindirebilir ama bunun sizin binanızın dış cephesini sil baştan değiştireceğini ve değer kazandıracağını unutmamalısınız. Ayrıca sağlayacağı ısı tasarrufu sayesinde verdiğiniz parayı belirli bir süre sonra amorti edeceksiniz.

 


1 Comments on this post

  1. […] Yazının Devamı için Tıklayınız.. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


Banyo Dekorasyonu